Proč mě moje kočka kouše?

Obsah článku

Když vás kočka kousne, má to různé významy. Kočky obvykle koušou jemně, aby vám něco sdělily. Proto můžete brát v úvahu řeč těla vaší kočky pokaždé, když vás kousne. Musíte například vědět, co se děje v jejich „světě“, aby vám poskytla informace o tom, co se vám snaží sdělit. Zde je několik důvodů, které vám pomohou najít odpověď na otázku, proč mě moje kočka jemně kouše?

Máte kočku a rádi ji hladíte pokaždé, když přijdete z práce domů. Pokaždé, když si s kočkou hrajete, má však tendenci vás kousnout. Proto si musíte položit otázku, proč mě moje kočka jemně kouše.

Náklonnost

Někdy může být okusování a kousání způsobem, jak vám kočka dává najevo lásku. Toto chování může být někdy otravné. Nicméně i když jí dáte nějaký pamlsek, abyste odvrátili její pozornost, nebo jí dáte hračku, zvažte skutečnost, že jedním z důvodů, proč vás vaše kočka kouše, je projev náklonnosti.

Proto nikdy kočku nebijte ani na ni nekřičte, abyste ji přiměli s tímto chováním přestat. Kromě toho, že kočce dáte pamlsek nebo jí poskytnete hračku na hraní, prostě odejděte, kdykoli toto chování začne. Mezi dobré příklady pamlsků, které můžete dávat, patří Temptations, Party Mix, Feline Greenies a mnoho dalších. Mezi hračky patří různá peříčka, věž z trackballů, samočinné rotační a mnoho dalších interaktivních hraček.

Chce si hrát

Když si s vámi chce kočka hrát, může vás jemným kousáním pobízet, abyste si s ní hráli. Přesto je důležité si uvědomit následující. Zajistěte, abyste neoddělovali kočičí vrh, dokud jsou malé. Mají tendenci si spolu hrát, a když je od sebe oddělíte příliš brzy, mohou si hrubě hrát i v dospělosti.

Kromě toho, když kotě zůstane v rodině déle, má tendenci jemně kousat. Je to proto, že hmota na kotě opravdu piští, pokud je při hře příliš hrubé. Pokud tedy chcete znát odpověď na otázku, proč mě moje kočka jemně kouše?

Pokud se vám stane, že dospělá kočka při hře hrubě kouše, ukázněte ji tak, že ji pokaždé, když to udělá, odejdete. Nakonec to vaše kočka pochopí, vyhne se hrubé hře a bude kousat tvrdě.

Stres

U některých koček se kousání a olizování často dostane ještě dál a přejde v sání. To znamená, že kotě bylo příliš brzy odděleno od vrstevníků a matky.

V podstatě se sání po kousání zintenzivňuje ve chvílích, kdy se kočka cítí nejistá nebo ve stresu. Pokud vám toto chování nevadí, je v pořádku. Pokud se vám však nelíbí a obtěžuje vás, můžete mu jednoduše dát pamlsek, hračku nebo odejít. Feromonový přípravek pro kočky může pomoci snížit úzkost, kterou vaše kočka pociťuje.

Nadměrná stimulace

Většina koček má tendenci k nadměrné stimulaci pokaždé, když si s ní hrajete příliš dlouho. Když se to stane, uvidíte v její tváři rozzlobený výraz a pak může přistoupit k tomu, že vás kousne. Problém je v tom, že kočku nemůžete naučit, aby se přestala přehnaně stimulovat; příliš dlouhá hra určitě povede k několika kousnutím do vašich rukou, kterými se vám bude snažit ukázat, že je rozrušená.

Proto když chcete zjistit, proč mě moje kočka jemně kouše? Měli byste zvážit, zda se nepokusíte zkrátit dobu, po kterou si s kočkou hrajete.

Zde jsou některé z příznaků, že se vaše kočka rozčiluje a pravděpodobně vás začne kousat.

 • Vaše kočka pomalu vrtí ocasem.
 • Uši vaší kočky ztuhnou dozadu,
 • Tělo vaší kočky začíná tuhnout

To jsou známky agrese, proto je čas zpomalit hru. Můžete se rozhodnout odejít a nechat kočku, aby se uklidnila. Naučte se také, jak načasovat, jak dlouho trvá, než se vaše kočka přestane stimulovat. Některé kočky přejdou od vrnění k mazlení a k nadměrné stimulaci během několika sekund. Naučte se proto číst výše uvedené signály a dobu, po kterou je kočka nadměrně stimulována do té míry, že vás kousne.

Co dělat, když vás vaše kočka často kouše?

Jak bylo uvedeno výše, je to známka agrese, kočka může být vystresovaná, nejistá nebo příliš stimulovaná. Například kočka, kterou jste právě dostali z útulku, může být nejistá a kousnout vás, aby odvrátila vaši pozornost od mazlení. Proto potřebujete nějaké řešení. Zde je seznam věcí, které je třeba udělat, když se vaše kočka takto chová.

 • Poskytněte své kočce vnitřní hračky, které jsou rozmanité, abyste mohli získat její preference. Kočky se snadno nudí, proto jim jedna hračka nestačí. Pořiďte si peříčka připevněná k ohebným tyčím, míčky a další hračky, například hračky pro ptáky vydávající ptačí zvuky. Tyto hračky lze použít ke snížení agrese, která by ho mohla přimět přejít od jemného kousání ke kousání silnému.
 • Všichni jsme slyšeli rčení o tom, že „zvědavost kočku zabila“; přesto je důležité dávat kočce nové věci, které v ní vzbuzují zvědavost. Vyzkoušejte neškodné věci, jako jsou papírové krabice od karet, které může použít ke zkoumání. Pomocí nich snížíte agresivitu, která může způsobit, že vás kočka začne tvrdě kousat.
 • Pokaždé, když po vás kočka začne běhat a otravně vás kousat do nohou, zajistěte, abyste měli něco, co můžete rozházet a odvrátit její pozornost. Tímto způsobem nechcete riskovat kousnutí, které by poškodilo vaše nohy nebo ruce či nos.
 • Pokaždé, když se vaše kočka zdá být aktivní, snažte se zajistit, abyste si naplánovali čas na hraní. Vaše kočka se někdy stává agresivní, když jí nevěnujete pozornost, kterou chce, což povede k tvrdým kousnutím, aby si získala vaši pozornost.
 • Pokud máte jen jednu kočku, zvažte adopci jiné, která by mohla být jejím kamarádem na hraní, když nebudete poblíž nebo nebudete mít čas věnovat jí pozornost.
 • Vnitřní výběh poskytne vaší kočce možnost vrhnout se na skutečnou kořist, jako jsou ještěrky, pavouci a další. Do výběhu můžete umístit poličky, krabice a hrazdičky, které jí usnadní orientaci ve výběhu.
 • Nechte kočku o samotě pokaždé, když projeví agresi silným kousáním a škrábáním.

Vyhněte se následujícímu

 • Vždy zabraňte kočkám, aby si hrály s vašima rukama, obličejem nebo nohama. Když je kočka malá, může se to zdát zábavné. Může se však stát škodlivým a bolestivějším, když vás kočka kousne, až bude starší. Proto si hrajte pouze pomocí hraček, jako jsou mimo jiné péřové tyče, klubíčka příze.
 • Vyvarujte se fyzického trestání kočky, když vás silně kouše do rukou nebo nohou. Tyto fyzické tresty si vaše kočka může špatně vyložit tak, že začne být hrubá. Kočky mají tendenci být fyzicky hrubé, když jsou zahnané do kouta. Vyhněte se proto fyzickým trestům.

Shrnutí

Teď když jste si přečetli tento článek, tak se možná o svojí kočce chcete dozvědět mnohem více. Můžete si kupovat hromady knížek a strávit několik týdnů studováním chování vaší kočky. Můžete si ale také pořídit Kočičí bibli, kde se v jedné publikaci dozvíte všechny důležité informace o tom jak kočky přemýšlí a jak se s nimi naučit žít, abyste nebyli jen spolubydlící, ale parťáci!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Jan Peterka
Za posledních 10 let jsem se o kočkách naučil snad vše, co se dá přečíst. Prvního kočičího kamaráda jsem si pořídil z útulku. Bohužel tehdy se náš domov proměnil v džungli a my si nevěděli rady jak našeho Danteho uklidnit.

Na kterém emailu si chcete ukázku přečíst?

Můžete si přečíst ochranu osobních údajů. Slibuji, že vaše data jsou u mě uchovány v bezpečí a kdykoliv se můžete jedním kliknutím odhlásit!

95%

Jste jen jeden krok od stažení ukázky ebooku "Kočičí bible"! Naučte se komunikovat se svojí kočkou!

Zadejte svůj email a pošlete si ebook hned teď na váš email.
Můžete si přečíst ochranu osobních údajů. Slibuji, že vaše data jsou u mě uchovány v bezpečí a kdykoliv se můžete jedním kliknutím odhlásit!